Strony

Nail Colour: Revlon Suede Rapsody Matte shades for fall/winter 2010

A few days ago I was walking in a mall in the center of Warsaw, wondering how to bright my day, when I saw these beauties :) Had to take them ^_^ The are more nail polishes in the Suede Rapsody Collection, but I wated to try those two mattes. The rest wasn't unique at all.

Kilka dni temu chodziłam sobie w Złotych tarasach, zastanawiając się jak poprawić sobie humorek, kiedy zobaczyłam te dwa cudeńka :) Musiałam je kupić, siła wyższa ^_^ Nie są to jednak jedyne lakiery z kolekcji Suede rapsody Revlona, ale zależało mi na tych dwóch. Reszta nie zwaliła mnie z nóg.


Emerald City Nr 32

The first thing I thought about was OPI Here Today, Aragorn Tommorow Suede. They are very silimar but no dupes. Aragorn is a bit lighter and has smoother finisch, more stain. Revlon's finish seems to be more chunky, than matte. You can see Aragarn here.


Na poczatku pomyślałam o Aragornie OPI. Oba są do siebie podobne, ale nie są identyczne. Aragorn jes nieco jaśniejszy i ma bardziej aksamitne wykończenie. Wykończenie Revlona wydaje się być bardziej chropowate niż matowe. Aragorna możecie zobaczyć tutaj. 
Left to right: OPI Aragorn (2 coats), Revlon EC (2 coats), OPI Aragorn (1 coat), Revlon EC (1 coat)

Od lewej: OPI Aragorn (2 warstwy), Revlon EC (2 warstwy), OPI Aragorn (1 warstwa), Revlon EC (1 warstwa).

 Revlon Emarald City 2 coats, no top coat
 Revlon Emarald City 2 coats, with top coat
Ruby Ribbon Nr 38

Have to admit that I don't have any polish similar to Ruby Ribbon. It is shimmer matte dark red. Like EC, RR has a bit "chunky" looking finish. It is same as EC but in red ;) Opacity also very good, two coats are enough to cover ma white tips.

Muszę przyznać, że nie mam podobnego lakieru. Jest to ciemna czerwień z shimmerem o matowym wykończeniu. Podobnie jak EC, wykończenie RR wygląda nieco "chropowato". Ogólnie kolorek jest taki sam jak EC, tylko że w wersji czerwonej ;) Krycie również bardzo dobre, po dwóch warstwach nie widać moich białych końcówek.Revlon Ruby Ribbon, no top coat
Revlon Ruby Ribbon, with top coat


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...