Strony

My new obsession.

Today I want to tell you about my new hobby/odsession/callitwhateveryouwant... it is Krav Maga. Krav Maga is a noncompetitive self-defense system that involves striking techniques, wrestling and grappling. I really recommend it to those who want to loose centimeters (not weight!) and learn how to kick one's ass ;). I started in January and am attending my krav maga classes every day, so I don't have much time left for posting, that is why I wasn't writing for so long. Krav Maga has also an influence on my nails. When we practice fighting I usually brake nails and injure my sparing-partners, so recently my nails look like this:

Dzisiaj opowiem Wam o moim nowym hobby/obsesji/nazwijcietojakchcecie... czyli o sztuce samoobrony  Krav Maga. Jest to Izraelski system samoobrony i walki wręcz. Polecam tym, którzy chcą zgubić centymetry (nie kilogramy!) i nauczyć się jak skopać komuś tyłek ;). Zaczęłam chodzić na Krav Magę od stycznia, teraz chodzę codziennie, stąd brak postów na blogu. Krav Maga ma także ogromny wpływ na moje paznokcie. Gdy ćwiczymy walki, przeważnie łamię paznokcie, których odłamki przeważnie pozostają w moich sparing-partnerach, dlatego ostatnio moje paznokcie wyglądają tak:Once I overdid it got them even shorter, will show you later. Now, because it is nail polish blog some words about the black polish. It is a polish from polish comapny Italian Beauty, I do not know the numer of it cuz on one bottle is says 06 or 90 and on my second bottle it says 46. The color is creme black, but what is unique about this polish is that one thick coat covers really good. On this pic I used only one coat. That is why this is my most beloved black nail polish!

Raz przesadziłam i skróciłam jej jeszcze bardziej, ale o tym później. Ponieważ to blog m.in. o lakierach do paznokci, kilka słów o lakierze, który jest na zdjęciach. Jest lakier polskiej firmy Italian Beauty, nie wiem jednak jaki jest jego numer, ponieważ na jednej buteleczce widnieje 06 lub 90, na drugiej 46. Jest to zwykły czarny kremowy kolorek, ale co jest w nim niezwykłego to to, iż jedna grubsza warstwa wystarczy, aby pokrył ładnie cały paznokieć. Na fotce jest właśnie taka jedna warstwa. I dlatego jest to mój lakier nr 1 wśród czarnych lakierów!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...